Advertisement

Asya piyasalarında, ABD Başkanı barack Obama'nın Kongre liderlerinin borç tavanını yükseltme konusunda anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından, hisse senetleri üç günlük düşüşünü tersine çevirdi. ABD endeks vadelileri ve petrol fiyatları yükselirken, yen, İsviçre frangı ve ABD Hazine tahvilleri değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:55'te yüzde 1.6 yukarıda seyrediyordu ve 26 Mayıs'tan bu yana en büyük çaplı yükselişini göstermeye hazırlanıyor. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratı yüzde 1.5 yükseldi ve bu hareket, endeksin New York açılışından sonra, üç ay ard arda düşüş göstermesinin ardından bir sıçrama yapabileceğini işaret ediyor. ABD doları yen karşısında yüzde 1 ve İsviçre frangı karşısıdna ise yüzde 0.9 yükseldi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi dört baz puan yükseldi. Petrol yüzde 1.2 değer kazanırken, altın rekor seviyeden gevşedi.

Başkan Obama, Cumhuriyetçiler ve Demokratların liderlerinin, bütçe açığını azaltacak ve temerrüdü önleyecek bir plan üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Bu plan, 14.3 trilyon doalr olan boç limitini 2.1 trilyon dolar yükseltecek. Bu, ülkenin ihtiyaçlarını 2013 yılına kadar karşılamaya yetecek bir miktar. Hisse senetleri, ayrıca, Çin'de imalat sanayinin büyümesi, Kore'de ihracatın beklenenden iyi çıkması ve Mitsubishi UFJ Financial Group Inc.'nin de içinde bulunduğu bazı şirketlerin beklenenden iyi kar açıklamasının ardından hızlı yükselişler gösterdi.

Sydney merkezli AllianceBernstein LP'nin Asya Pasifik sabit getirili menkul kıymetler direktörü Hayden Briscoe, "ABD'de siyasetçiler, kısa vadede büyüme potansiyeline zarar vermeksizin nasıl borç geri ödemesi yapacaklarını dengelemeye çalışıyor" dedi ve "Henüz çok erken. Halen çözülmesi gereken konular var" yorumunda bulundu.