Advertisement

Çin'de resmi satın alma yöneticileri PMI endeksinin beklenenin üzerinde gelmesi ve ABD'nin borç limiti konusunda anlaşmasıyla Çin'deki hisseler 3 günden bu yana ilk kez değer kazandı.

ABD'nin temerrüdü önleyeceğine ilişkin spekülasyonların sayesinde değerlenen metal fiyatlarının etkisiyle Jiangxi Copper Co. emtia üreticilerindeki yükselişe öncülük etti. Çin'in en büyük imar şirketi China Vanke Co., Oriental Morning Post gazetesinin bazı bölgelerdeki konut alım sınırlamalarının gevşetilebileceğini yazmasının sonrasında 2 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti. China Business News gazetesinin bankaların kârlarının hız kestiğine yönelik haberi üzerine ise Çin'deki bankalar, Industrial&Commercial Bank of China Ltd.'ın öncülüğünde geriledi.

ABD'li siyasilerin borç tavanı konusunda anlaşmasıyla yatırımcıların küresel ekonomik toparlanma ve dünyanın en büyük ekonomisindeki temerrüt riskine ilişkin endişelerinin gevşemiş olduğunu belirten Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, "en kötü senaryo geride kaldı" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 değerlenmeyle 2,705.70 puana yükseldi. Endeks geçtiğimiz hafta 27 Mayıs'tan bu yana en sert düşüşünü kaydederek yüzde 2.5 gerilemişti. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.2 kazançla 2,978.93 puan seviyesine çıktı.

Şanghay Bileşik Endeksi, Çin Merkez Bankası'nın bu yılki faiz artışlarının etkisiyle yüzde 3.6 değer kaybetmişti.

China International Capital Corp.'a göre, Çin Merkez Bankası'nın aylardır devam eden munzam karşılık artışının bu ay gerçekleşmemiş olmasının, sıkılaştırma politikalarının bir süreliğine askıya alınacağının işareti olabilir.

Çin'de bankaların zorunlu karşılık oranları geçtiğimiz ay yüzde 21.5'e çıkarılmıştı.