Advertisement

Sumitomo Mitsui Banking Corp., doların kredibilitesinin düşeceğina dikkat çekerek, ABD temerrüt ve kredi notunun düşürülmesini önlese dahi doların, bu yıl yen karşısında 70'in altına gerileyebileceğini söyledi.

Bankanın baş stratejisti Daisuke Uno, ABD tahvillerinin en yüksek kredi notuna sahip olmasından ötürü bu zamana kadar en güvenliler arasında görülmüş olduğuna dikkat çekerek, "bu sebeple ABD'nin kredi notu ve temerrüde düşeceğine ilişkin ufak bir endişe bile dolar satışlarını tetikleyebilir" dedi.

Uno, önümüzdeki 1-2 boyunca doların yen karşısında 70-75 bandında seyredeceğini öngördü ve dolardaki zayıflama trendinin devam edeceğini söyledi.

ABD Başkanı Obama dün Kongre'deki Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerin borç tavanı konusunda anlaşmış olduğunu açıkladı.

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ise daha önceden borçlanma limitinin yükseltilmemesi hâlinde ABD'nin temerrüde düşmeyi önleyemeyeceğini söylemişti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, 14 Temmuz'da ABD'nin önümüzdeki 3 ay içinde kredi notunun düşürülmesinin ihtimalini yüzde 50 olarak gösterdi.

ABD doları 2008'in sonlarından bu yana düşüş trendinde hareket ediyor.

Uno, dolardaki zayıflamanın Japonya'nın yene müdahalesiyle önlenemeyeceğini belirtti.

Yen bugün dolar karşısında 76.65 seviyesini test ederek 17 Mart'tan bu yana en yüksek düzeyine işaret etti. Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda 29 Temmuz'da yaptığı konuşmasında, gerekirse yene müdahale edilebileceğini açıkladı.