Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Kongre liderlerinin borçlanma limitini yükseltme konusunda anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından güçlü çıkışlar gösterdi. ABD endeks vadelileri ve Asya hisse senetleri de ralli yaptı.

 Hammerson Plc ve TNT Express, kar açıklamalarının ardından en az yüzde 2.5'lik yükselişler gösterdi. Dünyanın en büyük madencilik şirketleri BHP Billiton Ltd. ve Rio Tinto Group, bakır fiyatlarının Londra'da son üç ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yüzde 2'nin üzerinde değer kazandı. Serco Group Plc, Avustralya hükümetinden kontrat kazanmasının etkisiyle yüzde 1.3'lük prim yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1 yükselerek, Londra saati ile 08:12'de 267.84 puana çıktı. Endeks geçen hafta, Cumhuriyetçiler ile Demokratların 2 Ağustos'taki son tarih öncesi borçlanma limitini yükseltme konusunda anlaşma sağlayamayacakları endişesi ile yüzde 2.5 düşmüştü. Endeks halen Şubat ayında gördüğü bu yılın zirvesinin yüzde 8 altında.

Capital Spreads'in traderı Jonathan Sudaria, "Piyasalar gelen haberlerden dolayı bir rahatlama rallisi yaptı, ancak planın Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından onaylanması gerek" dedi ve "Temsilciler Meclisi'nde bu paketin nasıl geçeceği konusunda halen belirsizlikler var" yorumunda bulundu.

Başkan Obama dün yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi ve Senato'da her iki partiden liderlerin borçlanma limitini artırma ve federal bütçe açığını 10 yıllık sürede 2.5 trilyon dolar azaltma konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Planın bugün Temsilciler Meclisi'nde oylanması, Senato oylamasının da bunu takip etmesi bekleniyor.