Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın borçlanma limitinin artırılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmasının ardından yükseldi. Bu hareket sonucu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, son bir yılın en hızlı haftalık düşüşünü gösterdikten sonra yukarı yönde hareket etti.

Bank of America Corp. ve Citigroup Inc., borçlanma limitinin 2.1 trilyon dolar yükseltilmesi ve bütçe açıklarının 2.4 trilyon dolar ve daha üstünde bir miktarda azaltılması konusunda anlaşmaya varılmasının ardından, finans hisselerindeki yükselişlere öncülük etti. Exxon Mobil Corp. ve Chevron Corp., petrol fiyatlarının son iki haftanın en düşük seviyesinden yükselmesinin etkisiyle yüzde 1.4'ün üzerinde değer kazandı. Sağlık ürünleri şirketi Humana Inc., beklenenden daha iyi kar tahmini açıklamasının ardından yüzde 4.8'lik bir prim yaptı.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.1 yükselerek, Londra saati ile 09:33'te 1,306.95 puana yükseldi. Gösterge endeks geçen hafta yüzde 3.9 düşmüştü. Dow Jones endeksi ise 132.52 puan ya da yüzde 1.1 yükselerek 12,275.76 puana ulaştı.

Cincinnati merkezli Fifth Third'ün şef yatırım yetkilisi Keith Wirtz, "Piyasalar biraz soluk alacak" dedi ve "Anlaşmaya varılan planın geçececeği ve temerrüdden kaçınılacağı yönünde güçlü işaretler var. Bu konular geride kaldığında, hisse senetlerinin yükselmesi için potansiyel var" yorumunda bulundu.