Advertisement

ABD'de borçlanma limitinin yükseltilmesi için sürenin dolmasına sadece 2 gün kala, krize çözüm bulma uğraşında Beyaz Saray ile Kongre liderleri arasında haftalardır süren çıkmazın ardından nihayet anlaşma sağlandı.

Başkan Obama, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki uzlaşmayı bizzat açıklamış ve  kongre üyelerine ''doğru olanı yapmaları'' ve üzerinde uzlaşılan teklifi onaylamaları çağrısında bulunmuştu.

Anlaşmanın Senato ve Temsilciler Meclisi'nde dün oylamaya sunulması bekleniyordu. Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi üzerine düşeni yaptı ve anlaşmaya onay verdi.

Temsilciler Meclisi’nden borç tavanı uzlaşması yasasına 269 evet 161 hayır oyu çıktı. Ancak Kongre’nin üst kanadı olan Senato’daki oylama bugüne kaldı.

Temsilciler Meclisi’nin ardından senatonun da onay vermesi halinde anlaşmanın hayata geçirilmesi Obama'nın imzasına kalacak ve böylece ABD'nin temerrüde düşmesi riski, limitin artırılması için olan sürenin son gününde önlenmiş olacak.

Beyaz Saray ile Kongre liderleri arazında varılan uzlaşma, bütçe açıklarının gelecek 10 yılda 2.4 trilyon dolar azaltılmasını öngörüyor. Anlaşma 14.3 trilyon dolarlık borçlanma limitinin kademeli olarak 2.1  trilyon dolar arttırılmasını içeriyor.

Ocak ayında uğradığı silahlı saldırıda başından vurulup ölümden dönen Kongre üyesi Gabrielle Giffords da aylar sonra ilk kez Temsilciler Meclisi’nde yer aldı.