Advertisement

ABD ve Çin'den gelen zayıf imalat verileri ve Çin Merkez Bankası'nın faiz artıracağına yönelik spekülasyonların etkisiyle Çin Borsası 6 haftanın en düşük seviyesini kaydetti.

Xinhua Haber Ajansı'nın 10 Ağustos gibi Çin'in faiz artırabileceğini yazması üzerine Industrial&Commercial Bank of China Ltd. bankalar arasındaki düşüşe öncülük etti. Çin'in en büyük bakır ve kalay üreticileri Jiangxi Copper Co. ve Zhuzhou Smelter Group Group Co. yavaşlayan ekonominin metal talebini düşüreceğine yönelik spekülasyon üzerine yüzde 2.9 geriledi.

Enflasyonist baskının sürdüğünü, Temmuz ayı enflasyon rakamlarının da yüksek gelebileceğini söyleyen Shanghai Kingsun Investment Management&Consulting Co.'nun fon yöneticilerinden Dai Ming, hükümetin fiyat artışını kontrol altına almayı hedeflediğini defalarca yinelemiş olduğunu hatırlattı. Ming, bu sebeple sıkı para politikasında bir gevşeme sinyali olmadığına dikkat çekti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.6 kayıpla 2,660.20 puana gerileyerek, 22 Haziran'dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi. CSI 300 Endeksi de yüzde 1.6 gerileyerek 2,928.79 puandan işlem gördü.

Şanhay Endeksi 18 Nisan'da kaydetmiş olduğu bu yılın zirvesinden bu yana yüzde 13 değer kaybetti.

Çin'de dün açıklanan satın alma yöneticileri PMI Endeksi, Haziran'da 50.9'dan Temmuz'da 50.7'ye geriledi.