Advertisement

Küserel bazda yavaşlayan İmalat Sanayi Endeksi'nin ABD'de borç limiti konusunda anlaşılmış olmasını bile gölgelemesi ile altın rekora yakın duruyor.

29 temmuz tarihinde 1,632.80 dolar ile tüm zamanların rekorunu kıran spot altın, dün yüzde 0.6 geriledikten sonra bugün Singapur'da sabah 9.48'de 1,619.60 dolardan işlem gördü. Bloomberg'in verilerine göre ETF'deki altın varlıkları dün 2,153.574 metrik tona yükseldi.

ABD'den Avrupa ve Çin'e İmalat sanayi Endeksi temmuz ayında geriledi, küresel ekonomik toparlanmanın yavaşladığına dair endişeler arttı. Temsilciler Meclisi'nin 2.1 trilyon dolar ek borç limitini ve 2.4 trilyon ya da daha fazlası bütçe kesintisini onaylamasının ardından altın dün son üç günde ilk kez gerileme kaydetmişti. Plan bugün final oylaması için Senato'ya gidecek.

Galaxy Futures analisti Zhang Yingying konuyla ilgili "Borç limitinin yükseltimiş olması varolan borcu hiçbir yere göndermeyecek, tıpkı Avrupa'daki borç sorunun geceden sabah çözülmeyeceği gibi... Tüm bu gördüklerimiz zayıf ekonomilerin birer yansıması." yorumunda bulundu.

Aralık teslimli altının onsu New York'ta pek fazla değişim göstermeyerek 1,622.30 dolardan işlem gördü. Spot gümüşün onsu ise yüzde 0.5 değer kazanarak 39.47 dolara yükseldi.