Advertisement

Asya piyasalarında, ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğu yönündeki işaretlerle birlikte, hisse senetleri son dokuz haftanın en hızlı yükselişinin ardından düşerken, ABD Hazine tahvillerinin faizleri bu yılın en düşük seviyesinin iki baz puan yakınına indi. Japon yeni ise, hükümetin para birimini zayıflatmak için harekete geçmeye hazır olduğu spekülasyonlarına bağlı olarak değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 13:35'te yüzde 1.7 aşağıda seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500), altı günlük düşüşünü sürdürdü ve yüzde 0.3 geriledi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi yüzde 2.74'e indi. Yen, dolar ve euronun her iki karşısında yüzde 0.3 değer kaybetti. Avustralya doları, merkez bankasının politika faizini değiştirmemesinin ardından değer kaybetti. Petrol bir ayı aşkın bir sürenin en düşük seviyesine inerken, bakır yüzde 0.3 yükseldi.

ABD'de olası temerrüt tarihinden bir gün önce siyasetçilerin borç limitini artırma konusunda anlaşmaya varmalarının ardından, endişeler ABD ekonomisindeki yavaşlama işaretlerine yöneldi. ABD'de dün ISM imalat sanayi endeksinin son iki yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, bugün açıklanacak olan kişisel harcamalr evrisinin durgun çıkması bekleniyor. Hindistan Merkez Bankası Başkanı Duvvuri Subbarao, faiz artırımı ihtiyacının olduğunu kaydederken, Çin'de resmi haber ajansı Xinhua News Agency'nin finansal hizmetler internet sitesine göre, 10 Ağustos civarında bir faiz artışı olabilir.

Pengana Capital Ltd.'nin Melbourne ofisinden fon yöneticisi Tim Schroeders, "Tekrar odaklanmamız gereken konu küresel büyüme" dedi ve "ABD'de anlaşmaya varılan planda harcama kısıntıları var ve bu durum, ekonomide yavaşlama getirir. Stratejistler ve yatırımcılar ABD ve nihayetinde küresel ekonomi için büyüme tahminlerini yeniden değerlendirme durumunda kalacak" yorumunda bulundu.