Advertisement

İngiltere'nin varlıklar bakımından ikinci büyük bankası  Barclays Plc'nin ilk yarı karı, düşen yatırım bankacılığı gelirleri ve hatalı mortgage sigortası satışları için ayrılan karşılıklara bağlı olarak yüzde 38 düştü.

Bankanın net karı 30 Haziran'da biten altı aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemindeki seviyesi olan 2.43 milyar sterlinden 1.5 milyar sterline (2.45 milyar dolara) düştü. Bloomberg'in araştırmasına katılan 11 analistin tahminlerinin emdyanına göre, bankanın yılın ilk yarısında 1.29 milyar sterlin kar etmesi bekleniyordu.

Bankanın finans direktörü Chris Lucas, yaptığı açıklamada, "Sermaye piyasaları bölümümüzün performansı mevcut piyasa koşullarından etkilenirken, diğer faaliyetlerimiz, yılın ilk altı ayında normal işleyiş hızının ötesinde bir performans gösterdi" dedi.

Avrupa bankaları, bölgedeki borç krizinin hisse senetleri, bono, emtia ve Döviz satış ve işlemlerinden kaynaklanan gelrileri düşürmesi ile birlikte, yatırım bankacılığı gelirlerinin düştüğünü bildiriyor. İngiliz bankaları da, mortgage ödeme sigortalarının hatalı satışları için ayrılan kaynakların maliyetlerinden olumsuz etkileniyor.

Berenberg Bank'in Londra ofisinden bankacılık analisti Alex Potter, "Görünüm açıklaması oldukça zayıf görünüyor. Barclays mevcut pşyasa koşullarından etkilendi" yorumunda bulundu.

"3,000 kişi işten çıkarılacak"

Barclays, yatırım bankacılığı karının yüzde 25'in üzerinde düşüş göstermesinin ardından yaklaşık 3,000 kişiyi işten çıkaracak.

Banka CEO'su, 60 yaşındaki Robert Diamond, Barclays Capital'in vergi öncesi karının yüzde 27 düşerek 1.42 milyar sterline (2.31 milyar dolar) düşmesinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bankanın bu yıl hali hazırda 1,400 kişiyi işten çıkardığını söyledi ve toplam işten çıkarmaların bu yıl için 3,000 kişiye yükseleceğini sözlerine ekledi.