Advertisement

10 yıl vadeli İtalya ve ispanya tahvilleri, yavaşlayan büyümenin bu ülkelerin borç yükünü hafifletme çabalarını olumsuz etkileyeceği endişeleriyle, değer kaybediyor. Bu hareket sonucu, bu tahvillerin faizlerinin aynı vadedeki Alman tahvillerinin faizi arasındaki fark euro döneminin rekor seviyelerine çıktı.

Alman tahvilleri değer kazandı ve bunun sonucu, 10 yıl vadeli Alman tahvilinin faizi, ABD'de borç limitinin artırılması anlaşması dahilinde kamu harcamaların kısıtlanacak olmasının küresel ekonomiyi olumsuz etkileyeceği endişeleriyle, son sekiz ayın en düşük seviyesine indi.

Royal Bank of Scotland Group Plc'nin Londra ofisinden kredi notu stratejistleri Biagio Lapolla ve Andy Chaytor, bugünkü raporlarında, "Bu ülkelerin sorunlardan kurtulma yeteneğine yönelik zorlukla güçlü hale geliyor. Hızlı ve güvenilir bir politika tepkisi verilmezse, durum kötüleşmeye devam edecek ve belki de geri dönülemez noktaya gelecek" yorumunda bulundu.

10 yıl vadeli İtalyan tahvilinin faizi 22 baz puan yükselerek, Londra saati ile 08:16'da yüzde 6.22 seviyesine çıktı ve Kasım 1997'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Eylül 2021'de vadesi dolacak yüzde 4.75 faizli kağıdın fiyatı ise 1.49 ya da 1,000 euro nominal bedelli beher kağıt için 14.9 euro düşerek 89.745'e geriledi.

10 yıl avdeli İtalyan tahvili ile aynı vadedeki Alman tahvili arasındaki faiz farkı ya da spread 381 baz puana çıktı ve 1999 yılında euroya geçişten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. 10 yıl vadeli İspanya tahvili için ise spread 26 baz puan yükselerek 400 baz puana ulaştı.