Advertisement

Gelişen piyasa hisse sentleri, ABD'de imalat sanayi büyümesinin yavaşlaması ve Çin'de bu ay faiz artırımı yapılacağı spekülasyonlarının etkisi ile hızlı düşüşler gösterdi. Gösterge endeks son üç haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.4 düşerek, Hong Kong saati ile 15:29'da 1,132.16 puana indi ve 12 temmuz'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.4 ile 23 Mayıs'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirirken, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 düştü. Bombay Borsası Sensitive Endeksi, Hindistan Merkez Bankası'nın enflasyonu önlemek için faizlerin daha da artırılması gerektiğini açıklaması sonrası yüzde 1.2 düştü.

Russell Investment Group'un Sydney ofisinden yatırım stratejisti Andrew Pease, "Makroekonomik dinamik halen Asya için rahatlık sağlamıyor" dedi ve "Birçok gösterge, ekonomik büyümenin yavaşlamaya başladığını işaret ediyor, ancak enflasyon halen yükseliyor ve faiz artırımı için potansiyel var" yorumunda bulundu.

MSCI Asya Paisfik Endeksi, ABD'de imalat sanayinin Temmuz ayında son iki yılın en yavaş büyümesini göstermesinin, borçlanma limitinin yükseltilmesi konusunda anlaşmaya varılmasından sonra ortaya çıkan iyimserliği gidermesi sonrası, dünkü yüzde 0.9!luk kazancını bugün geri verdi. Çin'de de imalat sanayi, küçük işletmelerin kredi koşullarının sıkılaştırılmasından olumsuz etkilenmesi ve PMI endeksinin dün gösterdiği üzere ihracat talebinin azalması sonucu daha yavaş bir hızda büyüdü.

Dünyanın en büyük televizyon ve düz ekran üreticisi Samsung Electronics Co., Seul işlemlerinde yüzde 2.1 düştü ve MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde en hızlı düşüşü gösteren hisse oldu. 2010 cirosunun yüzde 70'ini Amerika'dan elde eden Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Taipei'deki işlemlerde yüzde 1.7 değer kaybetti.