Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD ekonomisinden gelen yavaşlama sinyallerinin artmasıyla ABD'de endeks vadelileri düştü; ABD'nin hazine tahvillerinin getirisi geriledi ve Avrupa'daki hisse senetleri 10 ayın en düşük seviyelerinden işlem gördü. İsviçre frankı ve Fransa'nın CDS'leri ise rekor düzeye tırmandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.2 değer kaybetti. Avrupa Borsaları Şubat'taki zirvesinin yüzde 11 altında seyrediyor. Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan vadeli kontratlar yüzde 0.5 düştü. ABD'nin 10 yıllık hazine kağıtlarının getirisi yüzde 2.69'a geriledi; İsviçre frankı ise önemli paraların hepsi karşısında yükseldi.

10 yıllık İtalyan hazine tahvillerinin getirisi de yüzde 6.25'le Euro dönemi rekoru kırdı. Fransa'da CDS'ler 7 baz puan artışla 132 puana ulaştı.

ABD'li siyasilerin borç tavanı konusunda anlaşması ve anlaşmanın Temsilciler Meclisi'nde onaylanmasının ardından yatırımcılar  yeniden daha güvenli gördükleri ABD tahvilleri ve İsviçre frankına yöneldi.

ABD'de bugün açıklanacak kişisel harcama verilerinin Haziran'da yavaşlamaya işaret etmesi bekleniyor. Dün açıklanan veriler ise ABD'de imalat sanayinin 2 yılın en düşük hızında seyrettiğini göstermişti.

Asya Pasifik bölgesinde de gelişmeler yine merkez bankaları kararları üzerinden devam etti. 2 gündür yüksekten seyreden Avustralya doları, ülkenin merkez bankasının faizi sabit bırakması üzerine geri adım attı. Güney Kore Merkez Bankası 13 yıldır ilk kez altın alımı yaptı.