Advertisement

ABD'de Hazine tahvilleri, bugün durgun çıkması ve ekonomik büyüme görünümünü olumsuz swtkilemesi beklenen ABD tüketici harcamaları verisi çncesi değer kazandı. Bu alışlar sonucu, 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin faizi son dokuz ayın en düşük seviyesine indi.

Enflasyondan arındırılmış reel 10 yıllık kağıdın faizi, yavaşlayan ekonominin güvenli liman niteliğindeki tahvillere alım getirmesi sonucu, negatif 87 baz puan seviyesine geldi ve Ekim 2008'den bu yana en düşük seviyesine indi. Kongre liderleri, bugun Senato!da oylanacak borçlanma limiti planının geçeceğinden eminler. Öte yandan, yatırımcılar ABD'nin kredi notunun indirilebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Monument Securities Ltd.'nin Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Marc Ostwald, "Piyasada hala, zayıf çıkan ekonomik verilere bakarak, Hazine kağıtları için görünümün halen pozitif olduğunu düşünen insanlar var" dedi ve "ABD'den istikrarlı bir şekilde olumsuz haber akışı var. Hazine kağıdı piyasası halen en derin ve en likit piyasa ve insanlar paralarını bu piyasaya koyacaklar, zira pek fazla bir alternatif yok" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi altı baz puan ya da 0.06 yüzde puanı düşerek, New York saati ile 07:43'te yüzde 2.69'a geriledi. Mayıs 2021'de vadesi dolacak yüzde 3.125 faizli kağıdın fiyatı 1/2 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 5 dolar artarak 103 23/32'ye ulaştı.

10 yıl vadeli tahvilin faizi 12 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine indi. İki yıl vadeli tahvilin faizi 3 baz puand üşerek yüzde 0.34'e indi. Beş yıl vadeli tahvilin altı baz puan düşüşle yüzde 1.26'ya ve 30 yıl vadeli tahvilin faizi ise 3 baz puan inerek yüzde 4.05'e geriledi.