Advertisement

Bank Asya'dan yapılan açıklamada, 2011 yılının ilk yarısında aktif toplamı 15 milyar 616 milyon lira seviyesinde gerçekleştiren bankanın, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla reel ekonomiye sağladığı finansal desteğin ise 21 milyar 606 milyon liraya ulaştığı bildirildi.

Bank Asya'nın son bir yıllık dönemde nakdi kredileri yüzde 25 oranında artarak 12 milyar 179 milyon liraya, cari ve katılma hesapları yoluyla topladığı fonların yüzde 15 oranında artış göstererek 11 milyar 282 milyon liraya çıktığı ifade edilen açıklamada, 2010 yılının aynı dönemine göre bankanın öz kaynaklarının yüzde 13,20 artarak 2 milyar 38 milyon lira olduğu kaydedildi.

-''KOBİ'LERE DESTEĞİMİZ SÜRECEK''-

Bank Asya Genel Müdürü Abdullah Çelik, bankanın, 2011 yılında da reel ekonomiyi destekleyen bankacılık faaliyetlerine odaklanarak büyüme stratejilerini geliştirmeyi ve mali sonuçlarına yansıtmayı başardığını belirtti.

Bank Asya'nın 2011 yılının ilk yarısında nakdi kredilerini tüm segmentlerde artırarak, reel sektöre verdiği desteği sürdürdüğüne dikkat çeken Abdullah Çelik, şunları kaydetti:

''Büyümek ve hedeflerini büyütmek isteyen işletmelere yol gösteren Çoban Yıldızı projesiyle hem mikro hem de KOBİ segmentlerindeki müşterilerin finansal ve finansal olmayan her türlü sorunları için danışman banka olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Büyüme stratejimizde yaptığımız değişiklikle hem karlı hem de daha düşük riskli olan bireysel kredilere ağırlık vererek sektördeki payımızı artırma çalışmalarımız sonuç vermiştir. Son bir yıllık dönemde konut kredileri yüzde 92 oranında artmıştır.''