Advertisement

İlk yarıda büyüme rakamları yüzde 1'in altına gerileyen ABD'de, ekonomistlerin de 2. yarı için tahminlerini düşürmeye başlaması üzerine ABD Merkez Bankası Fed, toparlanmayı desteklemek için daha fazla teşviğe gidebilir.

Fed'in eski Mali İşler Direktörü Roberto Perli, ABD ekonomisini desteklemek için yapılacaklar konusunda Fed Açık Para Komisyonu (FOMC) içinde ciddi tartışmaların yapılabileceğini söyledi. International Strategy&Investment Group'un Başkanı Perli, ilk yarıdaki büyümenin "tehlikeli bir şekilde 0'a yakın" olduğunu ifade etti.

ABD'nin ekonomik büyümesinin ilk çeyrekte yüzde 0.4 ve ikinci çeyrekte ise yüzde 1.3'ün büyümesinin ardından FOMC, 9 Ağustos'ta toplanacak. Düşük büyüme oranları, Fed'in haziranda bu yıl için öngördüğü yüzde 2.7-2.9 arasındaki büyüme oranları konusunda da şüphelere ve endişelere sebep oldu.

ABD'nin büyüme motoru olarak gösterilen imalat verileri, geçtiğimiz ay son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Fed Başkanı Ben Bernanke Temmuz'da Kongre'ye sunduğu raporunda, ekonominin durması hâlinde Fed'in yeni teşvikler için harekete geçebileceğini belirterek, 3. tur tahvil alım programına açık kapı bırakmıştı. Bernanke, ABD Merkez Bankası'nın bankaların rezerv fazlalarının faizlerini düşürebileceğini ve rekor seviyedeki tahvil alımlarını ve rekor düşük düzeydeki faiz politikasını da daha uzun bir süre daha sürdürebileceğini açıklamıştı.

Diğer yandan Fed'in 2.87 trilyon dolara ulaşan ödemeler dengesini daha da artırmak, Philedelphia Fed Başkanı Charles Plosser gibi daha muhafazakar Fed başkanlarının tepkisiyle karşılaşabilir.

Plosser, daha önceden tahvil alımları ve rekor düşük seviyedeki faizlerin uzun vadeli enflasyon için risk oluşturacağını söylemişti.