Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de tüketici harcamalarının da beklenmedik şekilde düşmesi üzerine, küresel ekonomiye ilişkin endişeler Japonya'daki ihracatçı ve bankacılık hisselerini düşürdü. Tokyo Borsası, Mart'taki depremden bu yana en sert düşüşüne işaret etti.

Satışlarının yüzde 40'ını Kuzey Amerika'da gerçekleştiren otomobil üreticisi Honda Motor Corp. yüzde 2.6 geriledi. Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Daiwa Securities Capital Markets Co.'nun bankanın notunu düşürmesinin ardından yüzde 2.5 düştü. Elektronic ve seramik üreticisi Ibiden Co. da kâr beklentisini aşağı çekmesinin sonrasıda yüzde 9.5 değer kaybetti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.2 düşüşle 9,627.12 puana, Topix Endeksi de aynı oranda kayıpla 826.70 puana geriledi. Her iki endeks de 15 Mart'tan bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

ABD'den gelen zayıf ekonomik veriler sebebiyle, insanların ekonomiye ilişkin endişelerinin artmaya başladığının altını çizen Mitsubishi UFJ Financial Group Co.'nun genel müdürü Kenji Sekiguchi, "ihracatçıların kazanç görünümü belirsizleşiyor. Bir süre Japon hisselerinde yükseliş beklemiyoruz" dedi.

Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan vadeli kontratlar dün yüzde 2.6 düşüşle son yılın en sert düşüşüne işaret etti ve 7 ayın en düşük seviyesini kaydederek 1,254.05 puandan işlem gördü.