Advertisement

ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğu yönündeki endişeler piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Asya hisse senetlerindeki düşüşler, küresel hisse senedi piyasasındaki düşüşleri altıncı güne genişletirken, emtia fiyatları da aşağı yönde hareket etti. Tahvil fiyatları ise ralli yaptı. Bunun etkisi ile 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi son sekiz ayın en düşük seviyesine indi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 11:47'de yüzde 2.3 aşağıda seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı, S&P 500 Endeksi'nin 2011 yılındaki tüm kazançlarını geri alan yedi günlük düşüşünün ardından, yaklaşık yüzde 0.1 yükseldi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi yüzde 2.58'e düştü ve 10 yıl vadeli Avustralya tahvilinin faizi ise son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Dolar, 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında değer kazandı. Emtia fiyatlarını izleyen S&P GSCI Endeksi, petrolün New York'ta dört günlük düşüşü ile birlikte, yüzde 0.4 gevşedi.

Harvard Üniversitesi profesörü Martin Feldstein, "ABD ekonomisi bıçak sırtında dengede" dedi. Kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s Investors Service ve Fitch Ratings, dün yaptıkları açıklamalarda, ABD'nin kredi notunun düşürülebileceği uyarısında bulundu. ABD'de tüketici harcamaları Haziran ayında beklenmedik bir şekilde düştü ve harcamalr böylelikle son iki yılda ilk kez düşüş göstermiş oldu. Bugün açıklanacak olan verilerden biri olan fabrika siparişlerinde düşüş beklenirken, istihdam verisinin de düşük miktarda artış göstermesi bekleniyor.

Sydney'de Paradice Investment Management'tan fon yöneticisi Troy Angus, "Dünya şimdilerde, açık bir şekilde, mutlu bir yer değil" dedi ve "Piyasa tekrar ABD ve ayrıca zayıflığını sürdürecek olan Avrupa'nın da ekonomik verileri üzaerinde tekrar odaklanıyor" yorumunda bulundu.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.5 gerileyerek, beş günlük düşüşünü altıncı güne de taşıdı. Bu satış dalgası, 26 Temmuz'dan bu yana, küresel hisse senedi piyasası değerinden en az 2.1 trilyon doların silinmesine enden oldu. MSCI Asya Pasifik Endeksi ise, Japonya'da Nikkei 225 Endeksi'ndeki yüzde 2.2'lik ve Kore'de Kospi Endeksi'ndeki yüzde 2.7'lik hızlı düşüşlerin de etkisi ile, 15 Mart'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.