Advertisement

Çin'de hizmet sektörü PMI endeksinin 3 aydır ilk kez artış kaydetmesi üzerine ülke ekonomisinin sıkı para politikaları karşısında ayakta durabildiği speküle edildi ve Çin Borsası yeniden yükselişe geçti.

Xining Special Steel Co. ilk yarı net gelirlerinin yüzde 201'e çıkması üzerine çelik üreticileri arasındaki yükselişe öncülük etti.  Yanzhou Coal Mining Co., hizmet sektörü PMI endeksinin Haziran'da 57'den Temmuz'da 59.6'ya yükselmesi üzerine enerji üreticilerinin yükselişinde başı çekti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 değerlenerek 2,686.92 puana çıkarken, CSI 300 Endeksi de yüzde yüzde 0.4 kazançla 2,968.64 puana yükseldi. Şanghay Bileşik Endeksi gün içinde ABD'den gelen olumsuz tüketici harcamaları verilerinin etkisinde yüzde 0.9'a varan kayıplar kaydetmişti.

Çin'de yeni siparişlerin göstergesi olan PMI endeksi Temmuz'da 53.5'ten 55.6'ya yükseldi. İStihdam göstergeleri ise 54.2'den 56.5'e çıktı.

İmalat dışı aktivitelerin güçlenmeye başladığına dikkat çeken Çin Lojistik ve Alım Federasyonu başkan  yardımcısı Cai Jin, şirketlerin alım aktivitelerinin hızlanmaya başladığını, bunun da ekonomideki güçlenmenin bir sinyali olduğunu söyledi.

Şanghay endeksi 18 Nisan'da kaydetmiş olduğu bu yılın zirvesinden bu yana sıkı para politikası sebebiyle yüzde 12 düştü. Çin Merkez Bankası 2010'un başından bu yana 5 kez faiz; 12 kez de munzam karşılık  oranlarını artırdı.

Çin'de enflasyon Haziran ayında 3 yılın zirvesine tırmanmıştı.