Advertisement

Merkez Bankası, bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borcu sorununa ve küresel büyüme görünümüne ilişkin yakın zamanda artan endişeleri değerlendirmek üzere Para Politikası Kurulu'nun 4 Ağustos 2011 Perşembe günü toplanacağını duyurdu.

Kurul'un saat 10.00-12.00 arası değerlendirmelerini yapacağını ve kararını saat 12.00’de bir basın duyurusu ile açıklayacağını kaydetti.

Duyuru internet sitesinde yer alacak.

Merkez Bankası'ndan gelen bu açıklamaya piyasalar önce olumlu tepki verdi. Dolar/TL , açıklamanın hemen ardından aşağı hareket ettikten sonra tekrar 1.72 seviyesine yükseldi. Gösterge tahvilin faizi ise hafifçe düşerek yüzde 8.70 seviyesine indi ve bu seviyesini korudu.

"Üç ihtimal var"

Garanti Portföy'den portföy yöneticisi Tolga Güsar, Merkez Bankası'nın yarınki toplantısından çıkacak sonuç konusunda üç ihtimal olduğunu söyledi. Bunlardan ilkinin ve ihtimali en yüksek olanın, Banka'nın faiz koridorunu daraltması ve bunu koridorun alt sınırı olan TL alım faizini yükseltmek yoluyla yapması olduğunu belirtti. Güsar, böylelikle Merkez Bankası'nın dışardıdan gelebilecek fonlara, bir anlamda göz kırpttığını belirtti. Tolga Güsar, ikinci ihtimalin Dövizle ilgili olduğunu söyledi. Güsar, "Dövizde sıkışıklık yok ama Avrupa'nın kriz nedeniyle likidite sıkıntısına girmesi durumunda, Merkez Bankası döviz likditesi konusunda tedbir alabilir" dedi. Güsar, üçüncü ve ihtimali en düşük olan seçeneğin ise politika faizini düşürmek olabileceğini sözlerine ekledi.