Advertisement

ABD ekonomisinin durma noktasına çok yakın olduğunu söyleyen BlackRock Inc.'in sabit gelir birimi başkanı Peter Fisher, Fed'in ekonomiyi canlandırmak için düşük faiz politikasını daha uzun süre devam ettirmesinin gerekebileceğine dikkat çekti.

"Fed'in 'beklenmedik durum' senaryosunu ortaya çıkarmaya başlayabileceğini söyleyen Fisher, yasakoyucuların duruşlarını değiştirerek, faizlerin daha uzun süreli düşük tutulacağının sinyalini vermek durumunda kalabileceğine dikkat çekti.

Dün açıklanan verilere göre ABD'de tüketici harcamaları Haziran ayında beklenmedik şekilde düşerek, 2 yıldan uzun süredir ilk kez geriledi. ABD'den ardarda gelen ekonomik veriler, ekonomideki yavaşlamanın sinyallerinin güçlendiriyor.

Pacific Investment Management Co.'nun CEO'su Muhammed El-Erian, ABD Başkanı Barack Obama dün borç tavanı anlaşmasını imzalayarak, ülke ekonomisini daha zor bir durumda bıraktığını, anlaşmanın büyümeyi yavaşlatarak, işsizliği yükselteceğini söyledi.

Standard&Poor's 500 Endeksi 2011'deki kazançlarını silerken, ABD'nin 10 yıllık hazine kağıtlarının getirisi de yüzde 2.6007 ile Kasım'dan bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Dünyanın en büyük ekonomisi aynı ilk çeyrekte yüzde 0.4; ikinci çeyrekte ise yüzde 1.9'un altında büyüdü.

Fisher, büyüme rakamlarındaki aşağı yönlü revizyonun, borç tabanı tartışmalarından daha önemli olduğunu, büyüme rakamlarınıın ekonominin daha önce sanılandan daha kötü durumda olduğunu söyledi.

"ABD ekonomisindeki zayıflık daha belirgin hâle geldikçe, tüketim ve yatırım kararları da daha önemli bir hâl alıyor" diyen Fisher, Fed'in ekonomiyi canlandırmak için alacağı kararların önemli olduğunu savundu.