Advertisement

Auerbach Grayson&Co., MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nin grafiklerinde görülen omuz-baş formasyonunun kaygı verici olduğunu belirterek, bunun bir düşüş habercisi olabileceğini söyledi. Gelişen Piyasalar Endeksi'nin 1 yıl içinde en düşük seviyeyi görebileceği tahmin ediliyor.

Auerbach Grayson'ın teknik stratejistlerinden Richard Ross, yatırımcıların Rusya, Güney Kore ve Endonezya haricinde kalan gelişmekte olan piyasalardaki hisselerini satmaları gerektiğini söyledi. Gelişen piyasalar endeksi dün yüzde 1.8 düşüşle 1,126.97 puan seviyesine geriledi ve 3 haftanın en sert düşüşüne işaret etti. Ross, haftalık kapanışın 50 haftanın hareketli ortalaması olan 1,120 puanın altında kapanmasının daha fazla düşüşün habercisi olabileceğini, endeksin o seviyeden sonra hızla 1,043 puan düzeyine yönelebileceğini belirtti.

Gelişen piyasaların grafiklerinde kaygı verici bir baz-omuz formasyonunun oluştuğunun altını çizen Ross, "Rusya, Kore ve Endonezya'ya ait hisselerinizi tutun, ancak geri kalanlar için daha  iyi seçenekler aramalara başlayın" dedi.

Ross, 27 Ocak'taki analizinde, Endonezya Borsasının Fibonacci tablolarındaki temel bir seviyeye gerilemesinin ardından, endekste yüzde 18 yükseliş öngörmüştü. Endonezya borsası o günden sonra yüzde 19 değerlenerek, 1 Ağustos'ta rekor kırdı.

Gelişen piyasalar endeksi bu yıl yüzde 2.7 değer kaybetti. MSCI Dünya Endeksi'ndeki düşüş ise yüzde 1.2 seviyesinde seyrediyor. MSCI Endejsi Eylül 2010'da 1,043 puanın altından kapanmıştı.