Advertisement

Küresel ekonominin yavaşladığına dair kaygılarla emtia fiyatları altıncı günde de düşüşünü sürdürerek Mayıs 2010'dan bu yana en zuzun süreli düşüşünü gerçekleştirdi. Altın ise ikinci günde de rekor kırdı.

24 emtiadan oluşan S&P GSCI Endeksi Londra'da saat 9:21 itibariyle yüzde 0.3'lük düşüşle 681.88 puan oldu. Endeks, erken saatlerde yüzde 0.6 kadar düşerek 679.52 puana kadar gerilemişti. Pamuk fiyatlarındaki değer kaybı yüzde 2.2 olurken nikel ise yüzde 1.5 geriledi.

Açıklanan verilere göre, İngiltere, Rusya ve Avustralya'da imalat sanayi küçülürken dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de de ISM imalat sanayi endeksi ekonomistlerin beklentisinin dışında iki senenin en düşük seviyesine geriledi.

Credit Suisse Group, bugünkü bir raporunda zayıf makro veriler nedeniyle yatırımcı dikkatinin borç limiti sorunundan 'çift dipli resesyon' ihtimaline kaydığını ifade etti.

Öte yandan bugün Nymex'te Eylül vadeli ham petrolün varili 92.84 dolara kadar geriledi. Petrol, böylece dördüncü günde de düşerek Mayıs'tan beri en uzun süreli düşüşü kaydetti.