Advertisement

Gecikmeli olarak başladığı tatilini yarıda keserek Madrid'e dönen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero gün boyunca toplantılar yaptı.

Zapatero, piyasalardaki değişikliklere ilişkin gün içerisinde AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso dahil 10 önemli telefon görüşmesi yaptı.

Zapatero'nun, Yunanistan'a finans yardım planıyla ilgili anlaşmaların ve Euro Bölgesi’ndeki ülkelere desteği öngören Avrupa'daki reform paketlerinin AB ülkelerinin parlamentoları tarafından bir an önce kabul edilmesi gerektiğini ve böylece finans piyasalarına güven verileceğini savunduğu ifade edildi.

İspanya Başbakanı Zapatero'nun ayrıca, İspanyol ekonomisindeki mevcut durum hakkında iktidar ve muhalefetteki siyasi partilerin liderlerini de telefonla bilgilendirdiği belirtildi.

Zapatero, akşam saatlerinde de Başbakan yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Elena Salgado ve Bayındırlık Bakanı Jose Blanco ile bir ekonomi zirvesi yaptı.

Sosyalist Hükümet, 26 Ağustos tarihinde Bakanlar Kurulu'nun toplanacağını açıklarken, krize karşı yeni önlem paketlerinin alınabileceği bilgisi verildi.

Son 3 gündür İspanyol ekonomisinin her gün sınava girdiği yorumlarını yapan İspanyol basınının değerlendirmelerinde, mevcut krizi çözmenin tek yolunun Avrupa Merkez Bankası'nın müdahalesi olduğu savunuldu.