Advertisement

Avrupalı liderler Çarşamba günü piyasalardaki gerilimi kontrol altına almak için çözüm yolları aradı. Avrupa ve diğer ülkelerdeki Borsalar değer kaybederken, yatırımcılar da güvenli varlıklara yönelmeye devam ediyor.

ABD hisse senetleri ve hazine tahvilleri getirilerinin bu yılın en düşük seviyelerine gerilemesinin ardından bir miktar toparlanma kaydeden Wall Street'te yatırımcılar Euro Bölgesi'ndeki borç krizi sebebiyle endişeleniyor. Gün içindeki kayıpları yüzde 1.6'ıyı bulan Standard&Poor's 500 Endeksi, günü yüzde 0.5 değerlenmeyle kapadı.

Yatırımcıların güvenli varlık arayışına girmesiyle son günlerde aşırı değerlenen İsviçre frankına da ufak bir müdahale geldi. İsviçre Merkez Bankası, frankın gereğinden fazla bir şekilde aşırı değerlenmiş olduğunu belirterek faiz oranlarını "sıfıra çok yakın" bir hâle getirdi.

İsviçre'nin adımı ilk başta yankı uyandırsa da, gün içinde etkileri çok fazla hissedilmedi. Frank, dolar karşısında yüzde 2 değer kaybetti. İsviçre Merkez Bankası'nın önümüzdeki günlerde piyasalara 50 milyar frank değerinde nakit enjekte etmesi bekleniyor.

Öte yandan Avrupa'daki borç krizinin etkileri İtalya ve İspanya Hükümetleri'nden de ses getirdi. Açıklamaları için piyasaların kapanmasını beklemiş olan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, tahvil faizlerindeki son yükselişin Roma Hükümeti'nin kontrolü dışındaki unsurlardan kaynaklandığını söyleyerek, piyasadaki spekülatörlere yüklendi.

İspanya Başbakanı Zapatero da dün tatilini arada keserek Avrupa'nın maliye komutanlarıyla görüşmelerde bulundu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da piyasalardaki gerilimin, yatırımcıların Euro Bölgesi'nin sistematik kapasitesine ilişkin endişelerini yansıttığının altını çizdi.

İtalyan ve İspanyol tahvillerinin getirisi Çarşamba günü rekor tazeledi.

İspanya bugün 3.5 milyar euro değerindeki tahvillerini satmak için ihale düzenliyor.