Advertisement

Fed'in durağan ekonomik toparlanma sebebiyle ek teşvik uygulayabileceği endişesinin ortasında yatırımcının değer kaybeden para birimlerinden uzaklaşması ile altın tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın seyrediyor.

1,672.80 dolarla dün rekor kıran spot altının onsu bugün Singapur'da 11.47'de 1,667.10 dolardan işlem görmeden önce yüzde 0.5 değer kazanarak 1,669.35 dolar oldu. Yatırımcıların ABD ve Avrupa'daki borç krizinin büyümeyi yavaşlatacağı endişesiyle güvenli varlıklara yönelmelerinden dolayı spot altın bu hafta yüzde 2.4 yükseliş kaydetti. ETF'deki altın varlıkları ise dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,178.467 metrik tona yükseldi.

Yavaşlayan ABD ekonomisi endişesiyle yatırımcının altın, yen ve İsviçre frankını da içeren güvenli varlıklara yönelmesinden dolayı Japonya da para birimini değersizleştirme yolunda adım atan İsviçre'ye katıldı. Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda bu haftanın başında neredeyse savaş sonrası rekoruna yakın seyreden yene müdahale ettiklerini açıkladı.

"Altının yükseliş trendini sürdüreceğini tahmin ediyoruz." diyen Barclays Capital analisti Xin Yi Chen, "İnsanlar güvenli bir liman arayışı içindeler. Frank ve yen ise en son değer kaybetti ve geriye de parayı koymak için pek fazla alan kalmadı.

Aralık teslimli altının onsu dün 1,675.90 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra New York'ta yüzde 0.3 değer kazanarak 1,671.80 dolara ulaştı. Spot gümüşün onsu ise yüzde 0.8 artışla 42.0250 dolar oldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Ağustos 2011 Perşembe, 23:30 Misafir petrol arzı daraldıkça ülkeler ve insanlar güvendiği limanlara yatırım yapıyor, bunlar da petrolün kendisi, altın, gümüş ve de bakır. bence altın ve gümüş bulunduranlar orta ve uzun vadede ciddi anlamda kazanacak, altın hesabı veya fon demiyorum, halis muhlis altından söz ediyorum. neden bazı ülkeler piyasadan altın topluyor sizce ? demek ki insanlar kağıtlara güvenmiyor.