Advertisement

Yen müdahalesinin ardından Japonya Merkez Bankası parasal teşvikleri de artırma yoluna gitti.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) varlık alımlarını 10 trilyon yenden 15 trilyon yene (189 milyar dolar) çıkardı. BOJ aynı zamanda kredi aktiviteerini de 5 trilyon yen artırarak 25 trilyon yene çıkarttı ve sıfıra yakın seyreden politika faizini sabit bıraktı. Japon Hükümeti'nin müdahalesinin sonrasında BOJ toplantısını da tahmin edilenden erken sonlandırdı.

Japonya'nın tek taraflı yen müdahalesinin ardından yen, dolar karşısında yüzde 2 geriledi. BOJ'un önlemi, İsviçre Merkez Bankası'nın franktaki kazançları önlemek için faizleri düşürmesinin 1 gün sonrasında geldi.

Eski BOJ yetkilisi ve JP Morgan Chase&Co.'nun ekonomistlerinden Massaki Kanno, Japon Hükümeti ve BOJ'un uyumlu adımlarının her iki kurumun da yendeki değerlenmeyi istemediğinin altını net bir şekilde çizdiğini söyledi.

Bu arada BOJ, Mart'taki deprem ve tsunamiden bu yana ilk kez varlık alım programını genişletti. Japonya Merkez Bankası'nın varlık alım fonu, hazine tahvillerinden emlak yatırım varlıklarına kadar geniş bir yelpazede alımlar yapıyor.