Advertisement

Çin Borsası, ABD Merkez Bankası'nın resesyonu önlemek için 3. tahvil alım programına gitmeyi değerlendireceğine yönelik spekülasyonların etkisiyle, 3 günden bu yana ilk kez günü artıda kapadı.

Çin Hükümeti'nin inşaat şirketlerinin yılın ilk yarısında kârlarını ikiye katladığını açıklamasının ardından Anhui Conch Cement Co., çimento şirketlerindeki kazançlara öncülük etti. Xi'An Aircraft International Corp., Shanghai Securities gazetesinin, hükümetin uçak imalat sanayîni stratejik sektörlerden bir hâle getireceğini söylediği yönündeki haberinin sonrasında yüzde 2.1 değerlendi.

Jingxi Investment Management Co.'nun yatırım müdürü Wang Zheng, yeni bir tur parasal genişleme furyasının kısa vadede emtia piyasaları ve onlarla birlikte hareket eden hisseleri destekleyeceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 değerlenmeyle 2,687.42 puana yükselerek, bu haftanın en büyük kazancını kaydetti. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.4 kazançla 2,966.17 puana çıktı.

Şanghay Endeksi Ekim 2008'den bu yana en düşük değerlemeden işlem görüyor. Bu yıl 18 Nisan'da kaydetmiş olduğu zirvenin yüzde 12 altında seyreden Çin borsası'ndaki düşüşte sıkı para politikaları etkisi oldu.

Çin Merkez Bankası 2010'dan bu yana faizleri 5, munzam karşılık oranlarını ise 12 kez artırdı. Çin'de enflasyon da Haziran ayında son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.