Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin ABD'nin 3A olan kredi notunu AA+ seviyesine çekmesiyle küresel ekonominin yavaşlayacağına ilişkin endişeler Çin Borsasını sarstı. Çin borsası, Kasım'daki yükseğinin yüzde 21 altına düştü.

Çin'in en büyük bakır ve petrol üreticileri Jiangxi Copper Co. ve PetroChina Co., metal ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle yüzde 2.4 değer kaybetti. China Cosco Holdings Co. ticaretin zayıflayacağına ilişkin endişelerin artmasının ardından rekor düşük seviyeye geriledi.

Lion Fund Management Co.'nun fon yöneticilerinden Mei Luwu, not indiriminin yatırımcıların küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin güvenini sarstığını, karamsarlığı tersine çevirmenin ise vakit alacağını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 3.8 kayıpla 2,526.69 puana gerileyerek, 16 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine işaret etti. CSI 300 Endeksi de aynı oranda düşüş kaydederek 2,787.11 puan seviyesinden işlem gördü.

S&P, ABD'nin uzun vadeli kredi notunu AAA seviyesinden AA+'ya düşürerek, görünümünü de negatif olarak belirledi. Kuruluş, ABD'nin bütçe harcamalarında gereken azaltmaları yapamaması durumunda, ülkenin kredi notunun bir kademe daha indirilerek AA seviyesine çekilebileceğini söyledi.

Çin resmi haber ajansı Xinhua haber ajansı ABD'nin borçlanmaya bağımlılığını tedavi etmesi gerektiğini savundu.