Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın alımları sonrası İtalyan ve İspanyol tahvillerinin yükselmesi sonrası, Avrupa hisse senetleri sıçrama yaparken, euro değer kazandı. ABD endeks vadelileri ise kayıplarını geri aldı.

Stoxx Europe 600 Endeksi erken saatlerde yüzde 1.4 düştükten sonra, kayıplarını geri aldı ve Londra saati ile 08:43'te yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı ise yüzde 3.1'lik kaybınının önemli bölümünü geri aldı ve yüzde 0.9 aşağıda seyrediyordu. 10 yıl vadeli İtalyan tahvilinin faizi 71 baz puan düşerken, aynı vadedeki İspanyol tahvili faizi 75 baz puan gerileyerek yüzde 5.30'a indi. Altın fiyatları yüzde 2.5 değer kazandı.

İşlemler hakkında bilgiye sahip beş kaynağa göre, Avrupa Merkez Bankası İtalyan ve İspanyol tahvilleri satın aldı. G7 ülkeleri, S&P'nin ABD'nin kredi notunu bir basamak indirerek AA+'ya düşürmesinin ardından, finans piyasalarına istirar sağlamak için harekete geçmeye hazır olduklarını açıklamışlardı.

New York merkezli para yöneticisi BlackRock Inc.'den sabit getirili menkul kıymetler müdürü Peter Fisher, "S&P'nin not indirimi birçok yatırımcı için, dünyadaki risk seviyesi konusunda bir uyandırma alarmı" dedi ve "Bu durumu, küresel ekonomi için diğer bir risk olarak algılayacak çok sayıda yatırımcı var" yorumunda bulundu.