Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) ABD'nin kredi notunu düşürmesi sonrası gelen ilk düşüşleri tersine çevirdi ve hisse senedi piyasalarına gelen satışların güvenli liman niteliğindeki alımları getirmesi sonucu değer kazandı.

İki yıl vadeli ABD tahvilinın faizi, Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda'nın, ABD Hazine tahvillerinin cazip olduğunu açıklamasının ardından rekor seviyeye düştü. G7 ülkeleri, S&P'nin ABD'nin kredi notunu bir basamak düşürerk AA+'a indirmesinin ardından, finans piyasalarına istikrar getirmek için gereken her adımı atacaklarını kaydetti. JPMorgan Chase & Co., not indirimi sonucu ABD tahvillerindeki değer kaybının uzun süreli olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

UniCredit SpA'nin Munih ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Kornelius Purps, "Belirsilikler piyasalar için zehir ve bu nedenle, riskli varlıkların sıkıntı çekmesi şeklinde volatilitenin devam etmesini bekliyoruz" dedi.

Gösterge 10 yıl vadeli ABD tahvilinin faizi 3 baz puan düşerek, Londra saati ile 08:14'te yüzde 2.53'e geriledi. Bu kağıdın faizi erken saatlerde yüzde 2.48'e kadar inmişti. Mayıs 2021'de vadesi dolacak yüzde 3.125 faizli tahvilin fiyatı ise 7/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 2.19 dolar yükselerek 105 3/32'ye çıktı. 10 yıllık ABD tahvilinin faizi, Haziran ayından bu yana ilk kez, aynı vadedeki Alman tahvilinin faizinin altına indi.

İki yıl vadeli ABD tahvilinin faizi üç baz puan düşerek, 4 Ağustos'taki rekor seviye olan yüzde 0.2527'nin altına indi ve yüzde 0.2520 ile yeni bir rekor daha kırdı.

Purps, "Ekonomik görünüm her geçen gün kötüleşiyor" dedi ve "Tüm bunlar Hazine piyasasını destekliyor ve kredi notunun düşürülmesinin olumsuz etkisini gölgeliyor" yorumunda bulundu.