Advertisement

Emtia fiyatları, ABD'nin kredi notunun indirilmesinin ekonomik yavaşlamayı destekleyeceği ve bunun da talebi düşüreceği endişeleri ile, geçen haftaki son üç ayın en hızlı haftalık kaybını genişletti. Altın ise yatırımcıların güvenli liman arayışının sonucu rekor seviyelere yükseldi.

24 emtianın fiyatlarını izleyen Standard & Poor’s GSCI Spor Endeksi yüzde 2.2 düşerek 631.69 puana kadar indikten sonra biraz toparlandı ve Londra saati ile 08:12'de 638.58'e geldi. Endeks geçen hafta yüzde 5.9 ile Mayıs ayının başından bu yana en hızlı haftalık düşüşünü gerçekleştirdi. Ham petrol fiyatları, yüzde 4.2'lik düşüşle emtia grubuna gelen satışlara öncülük etti. Spot altın ise yüzde 3.1'lik güçlü bir yükseliş gerçekleştirdi.

G7 ülkeleri, ABD'nin not indiriminin ardından, finans piyasalarında istikrar sağlayabilmek için gereken her adımı atacaklarını kaydetti. Politika yapıcılar haftasonu, hali hazırda 26 Temmuz'dan bu yana küresel hisse senetlerinde yaklaşık 5.4 triyon değer kaybına yol açan güven bunalımını gidermek için acil telekonferans gerçekleştirdi. Avrupa Merkez Bankası ise borç sorununun yayılmasını önlemek amacıyla İtalyan ve İspanyol tahvillerinin satın alınacağı yönünde işaret verdi.

 Standard Bank Plc'nin Londra ofisinden emtia araştırma müdürü Walter de Wet, "Mart ayının başından bu yana, emtia grubu için fiziki talepte yavaşlama gözlemlemekteyiz" dedi ve "Emtia fiyatları için en büyük acil risk, not indirimi değil, ancak küresel ekonomide belirsizlikte ve politika riskinde artış" dedi.

S&P GSCI  Endeksi, JPMorgan Chase & Co. tarafından hazırlanan endeksin, küresel imalat sanayi aktivitesinde Temmuz 2009'dan bu yana en yavaş genişlemeyi göstermesinin ardından, 11 Nisan'daki bu yılın zirvesinden yüzde 16 düştü. Wet, yatırımcıların güveninin hali hazırda kırılgan olması ile birlikte, emtia grubu dahil pozisyonların daha da likide edilebileceğini sözlerine ekledi.