Advertisement

Standard&Poor's'un dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin kredi notunu AAA'dan AA+'ya çekmesinin ardından gözler diğer 3A notuna sahip ülkelere çevirildi. Bazı yatırımcı ve ekonomistler ise kredi notunu kaybetme riskinin en çok olduğu ülke olarak ise Fransa'yı gösteriyor.

3A kredi notuna sahip Fransa'nın sigorta primleri şu anda Malezya, Tayland, Japonya, Meksika, Çek Cumhuriyeti ve ABD'deki Teksas eyaleti gibi kredi notu daha düşük olan ülkelerin üzerinde seyrediyor.

Kendi değerlendirmesinde Fransa'nın AAA notuna sahip bir ülke olmadığını belirten UBS AG'nin küresel ekonomi müdür yardımcısı Paul Donovan, Fransa'nın kendi parasını basamaması sebebiyle ABD'den ayrıştığını ve piyasalarca AAA'lık bir ülke olarak değerlendirilmediğini söyledi.

3 büyük kredi derecelendirme kuruluşunun son aylarda Fransa'nın kredi notunu teyit etmesine rağmen, piyasalar, ülkenin Avrupa'daki borç krizleri karşısındaki kırılganlığından ötürü Fransa'dan uzak durmaya çalışıyor. Euro Bölgesi maliye bakanları da geçtiğimiz günkü acil durum toplantılarının ardından İspanya ve İtalya'nın tahvillerini satın alacaklarının sinyalini verdi.

"Eğer İtalya ve İspanya sorun yaşıyorsa, Fransa hâlâ temel direk ülkelerden biri olarak kabul edilebilir mi?" sorusunu yönelten UniCredit Global'ın Euro Bölgesi başekonomisti Marco Valli, temel direk ülkelerin sayısının azaldığını söyledi.

Fransa'nın borç/milli hasıla oranı yüzde 84.7 ile İtalya'nın yüzde 120.3'e ulaşan borç oranının altında seyrediyor. Ancak Fransa'nın borç oranı, 2007'den bu yana İtalya'nınkinden iki katı hızlı büyüme kaydetti.

Avrupa Birliği'nin rakamlarına göre, Fransa'nın borç oranı 2010'un sonunda 1.59 trilyon euroya (2.3 trilyon dolar) ulaştı. Bu rakam İtalya içinse 1.8 trilyon euro olarak gerçekleşti. Diğer yandan Fransa 2006'dan bu yana İtalya'dan daha fazla bütçe açığı veriyor.

S&P İtalya'yı A+ notuyla Fransa'nın 4 kademe altında değerlendiriyor.

Standard&Poor's'un Avrupa'dan sorumlu başekonomistlerinden Jean-Michel Six, dün verdiği röportajda, Fransa'nın notunun durağan görünümüne sahip olduğunu söyledi.