Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) İspanya ve İtalya tahvillerini satın almasının ardından gelen alışlar sonrası, madencilik hisselerine gelen satışların finans hisselerindeki ralliye ağır basması sonucu, tekrar düşüyor. ABD endeks vadelileri ev Asya hisse senetleri de aşağı yönde hareket etti.

Banco Santander SA ve UniCredit SpA, Avrupa Merkez Bankası'nın İtalyan ve İspanyol tahvillerini almasının ardından yüzde 4'ün üzerinde değer kazandı.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600, erken saatlerdeki yüzde 1.5'lik kaybını geri aldıktan sonra tekrar düştü ve Londra saati ile 09:25'te yüzde 0.4 aşağıda 237.85 puan seviyesinde seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 3.1'e kadar düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.5'lik bir kayıp yaşadı.

ETX Capital'den kıdemli trader Manoj Ladwa, "Büyük bir düşüş bekliyordu ve piyasalar çok güçlü bir sıçrama yaptı" dedi ve "Avrupa Merkez Bankası'nın İspanyol ve İtalyan borçlanma piyasalarını yükseltecek harekete girişmesi ile birlikte, bir rahatlama rallisi gördük. Haberlerin olumsuz olan genel ekonomik görünümü değiştirmemesinden dolayı, ralli kısa süreli olabilir" yorumunda bulundu.

Avrupa hisse senetleri, S&P'nin 5 Ağustos'ta, rekor düzeydeki bütçe açığını kısma konusundaki siyasi başarısızlığı işaret ederek, ABD'nin zirvedeki kredi notunu bir basamak düşürerek AA+'ya indirmesine ve not görünümünü negatif olarak belirlemesine, ilk önce hızlı bir düşüşle karşılık verdi.

Milyarder yatırımcı Warren Buffett, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, S&P'nin ABD'nin kredi notunu düşürmekle hata yaptığını söyledi ve ekonominin üç yıl içinde ikinci kez resesyona girmekten kaçınacağını tekrarladı. 80 yaşındaki Buffett, ABD'nin "üç A" kredi notuna layık olduğunu da sözlerine ekledi.