Advertisement

Petrol fiyatları, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) ABD'nin kredi notunu düşürmesinin ekonomik yavaşlamayı hızlandıracağı ve bunun da dünyanın en büyük ekonomisinde enerji talebini olumsuz etkileyeceği endişeleri ile düştü.

Vadeli petrol kontratları yüzde 4.3 geriledi ve sekiz ayı aşkın bir sürenin en düşük seviyesine yaklaştı. S&P, Başkan Barack Obama ile kanun yapıcıların borçlanma limiti olan 14.3 trilyon doları yükseltmek için vardıkları anlaşmaya tepki olarak, ABD'nin en yüksek seviye olan AAA'daki kredi notunu bir basamak düşürdü ve AA+'ya indirdi. Ancak petrol fiyatları, Avrupa Merkez Bankası'nın İtalyan ve İspanyol tahvillerini satın almasının ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Commerzbank AG analisti Eugen Weinberg, "ABD'nin notunun düşürülmesi hisse senetlerini ve petrolü düşürüyor ve hükümet, yeni bir parasal genişleme programı gibi bir likidite artırıcı tedbiri açıklayana kadr, düşüşlerin sürdüğünü görebiliriz" dedi ve"Avrupa Merkez Bankası'nın İtalyan ve İspanyol tahvilleri alımı piyasalarda güveni artıracaktır ve bu, piyasaların toparlanmasına yardımcı olabilir" yorumunda bulundu.

Eylül teslimatı Nymex petrolünün varil fiyatı 3.70 dolar düşerek 83.18 dolara kadar geriledi. Daha sonra hafifçe toparlayan petrol, Londra saati ile 10:32'de varil başına 83.86 dolara geldi. Kontrat Cuma günü, varil başına 82.87 dolara kadar düşüp 26 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine indikten sonra, 25 sentlik kazançla günü ve haftayı 86.88 dolar seviyesinden tamamlamıştı. Fiyatlar geçen hafta yüzde 9.2 ile son üç ayın en hızlı haftalık düşüşünü gerçekleştirdi. Petrol 2011 yılında ise yüzde 8 kaybettirdi.

Eylül vadeli Brent tütü ham petrolün varil fiyatı 3.58 dolar ya da yüzde 3.3 düşerek varil başına 105.79 doalra geriledi. Avrupa gösterge petrol kontratı ile ABD gösterge kontratı arasındaki fark 22.45 dolara yükseldi ve 2 Ağustos'ta gördüğü rekor seviye olan 22.67 dolara yaklaştı.