Advertisement

Asya paraları, Avrupa'daki borç krizinin yayılmasının küresel piyasalardaki varlıkların talebini düşüreceğine ilişkin endişeyle değer kaybetti. Çin'in enflasyonu önlemek için yuanın değerlenmesine izin vereceğine yönelik spekülasyon, yuanı yukarı çekerken, diğer Asya paraları, Güney Kore wonu öncülüğünde geri adım attı.

Fed'in faizleri rekor düşük seviyelerde tutacağı açıklaması da yuanı destekledi ve yuan, ABD doları karşısında 17 yıldan bu yana ilk kez 6.4'ün üzerine yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Fransa'nın CDS'lerinin yükselmesiyle değer kaybetti.

Avrupa ve ABD'den gelen olumsuz sinyallerinin hisse senetleri ve bölge paralarını aşağı çektiğini belirten Mizuho Securities Co.'nun küresel ekonomisti Hideki Hayashi, yatırımcıların risk iştahının kapandığını söyledi.

Güney Kore wonu, dolar karşısında yüzde 0.3 düşüşle 1,083.82 seviyesine geriledi. Endonezya ruesi yüzde 0.2 kayıpla 8,548 seviyesine düşerken, Malezya ringgiti de yüzde 0.1 değer kaybederek 3.0100 düzeyine geri çekildi. Yuan, yüzde 0.32 değerlenmeyle Kasım'dan bu yana en büyük sıçramasına işaret etti ve 6.3976'dan işlem gördü.

Küresel kaynaklar bu haftanın ilk üç gününde aldıklarının 6.3 milyar dolar üzerinde Güney Kore wonu, Tayvan ve Tayland varlığı sattı.