Advertisement

ABD’de ekonomik veriler ve piyasalar, ekonominin durgunluğa gittiğine işaret etmeye başladı. ABD'de Haziran ayında tüketim harcamaları gerilerken, 2008 krizinde ülke ekonomisinin kurtarıcılığını üstlenen sanayi üretimi de güç kaybetti.

Dünyanın en büyük ekonomisinin tüketim harcamalarındaki üç aylık peş peşe gerileme, krizler dışında son 50 yılda hiç yaşanmamıştı.

Sanayi satın alma yöneticileri ISM endeksi de Temmuz ayında 2009 yılından bu yana en düşük rakamına, 50.9 puana geriledi.  ISM endeksinin 50'nin altına gerilemesi ekonomide daralmaya işaret ediyor.

Öte yandan kriz beklentisi olmayan bir dönemde S&P 500 Endeksi’nin 11 günde yüzde 16.8 düşmesi ve bu durumun 1970'lerden bu yana sadece 2 kez gerçekleşmiş olması, ABD'de ekonominin olumsuz gidişatının göstergeleri olarak nitelendiriliyor.

Credit Suisse ekonomistlerinden Jonathan Basile, ABD ekonomisindeki bu olumsuz gelişmeleri, “ekonominin durgunluğa doğru gidişatı” olarak yorumluyor. Basile, birçok ekonomik göstergenin verdiği sinyale göre, ABD ekonomisinin yavaşlama döneminden durgunluk dönemine doğru sürüklendiğini gösterdiğini ifade etti.

ABD’de enflasyondan arındırılmış gayri safi yurtiçi hasıla, 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.6 oranında geriledi.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi ekonomist Jeremy Nalewaike'in istatistiklerine göre ise, ABD'de gayri safi hasılanın yüzde 2'nin altına düştüğü dönemlerde, ekonomi yüzde 70 ihtimali ile durgunluğa girdi.