Advertisement

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Bloomberg Haber Ağı'na konuştu. 4 Ağustos'ta beklenmedik şekilde küresel yavaşlama riskini gerekçe göstererek faiz indirimi açıklayan Başçı, küresel ekonominin yavaşladığını, bunun fiyat istikrarı için risk oluşturabileceğini belirtti.

Enflasyon beklentilerinin yükselmesinde petrol fiyatlarının etkili olduğunu söyleyen Başçı, ekonominin önündeki asıl engelin enflasyon değil, enflasyon olduğunu savundu.

Başçı, Temmuz ayında cari açığın 5 milyar dolar, yılın ikinci yarısında ise 27 milyar dolar olarak gerçekleşebileceğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı, erken faiz indiriminin ekonomik yavaşlamanın etkilerini sınırlandıracağına dikkat çekerek, erken faiz indirim kararının küresel yavaşlamanın Türkiye'ye etkilerini azaltacağını belirtti.

Yatırım harcamalarına da değinen Başçı, "yatırım harcamaları normal düzeye doğru yavaşlayacak" dedi.

Başçı'nın açıklamalarının ardından gösterge faiz yüzde 8'in altına geriledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Ağustos 2011 Perşembe, 16:39 Misafir araba alacağım, geçen sene 36 bin tl olan toyota şimdi tam 45 bin tl, daha da zamlanacak diyor bayii. sayın erdem başçı bayiiyle bir görüşse de yıl sonuna doğru 35 bin'e bırakmaya ikna olsalar. deflasyon olacak madem, erkenden yüksek fiyata almayayım arabayı boşuna.
11 Ağustos 2011 Perşembe, 14:33 Misafir dolar 1.78 tl, euro 2.52 tl ve bu yılın kalan 5 ayında en az 85 milyar dolarlık daha ithalat yapacak olan türkiye'de sorun deflasyon öyle mi? kendi ürettiğimiz sebze, meyve, et, süt, su, ekmek, tekstil vs.'de bile fiyat düşüşü yaşamıyoruz, dolarla euroyla ithal edilen malların türk lirası fiyat etiketleri nasıl düşüp de deflasyona yol açacak? döviz bu seviyelerde kalırsa bu senenin enflasyonu %10'u aşar, parasını %8'den bankaya verenler de alım güçlerinin erimesine izin vermiş, tasarruf yaptıkları için cezalandırılmış olurlar.
11 Ağustos 2011 Perşembe, 13:16 Misafir millette ne varki ne yapsinlar :) olsa ne yazar bu satten sonra zaten tasarruf edenlerin paralari caliniyor biriktirdikleri zaman ( devaluasyon ,borsa spekulasyon ) ; iyisimi eldekini yiyelim keyfimize bakalim su 3 kurusluk dunyada