Advertisement

Commerzbank AG'nin teknik analizine göre, Nymex petrolünün varil fiyatı, 55 haftalık ve 200 haftalık hareketli ortalamaları aşağı yönde kırması durumunda, 74 doların altına inebilir.

Ham petrol kontratları bugün Nymex piyasasında varil başına 83 dolar civarında seyrediyor. Bu kontrat, 9 Ağustos'ta 75.71 dolar ile son 10 ayın en düşük seviyesine inmiş ve 90.90 dolardaki 55 haftalık hareketli ortalamanın ve 83.92 dolardaki 200 haftalık hareketli ortalamanın altına gerilemişti. Banka, bu durumun, petrolü 73.61 dolardaki 18 aylık rallisinin orta noktasına düşmeye duyarlı kılabileceğini kaydetti.

Commerzbank'ın Londra ofisinden teknik analist Karen Jones, "Satış dalgası hasar verdi" dedi ve "Satış dalgası, 73.61 dolarda bulunan, 2009 yılındaki hareketin bütütünün yüzde 50 düzeltme seviyesine yaklaşıyor" yorumunda bulundu.

Petrol New York'ta, 2009 yılının başından bu yana, önceki yılkı krizin ardından talepte görülen toparlanma ile birlikte, yüzde 61 yükseldi. Ancak petrol, Avrupa'da borç krizinin kontrol altına alınamayacağı ve ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğu endişelerine bağlı olarak, geçen ay yüzde 13 geriledi.

Commerzbank'tan Jones, ham petrol fiyatlarının sıçrama yapma potansiyelinin, daha önce aşağı yönde kırdığı hareketli ortalama seviyelerini yeniden yukarı yönde kırmasına bağlı olduğunu söyledi.

Jones, "Sıçrama durumunda şimdilerde ilk direnc 200 günlük hareketli ortalama seviyesinde" dedi ve "Piyasanın, daha uzun süreli toparlanma için aslında 55 haftalık hareketli ortalamayı yukarı yönde kırması gerek" yorumunda bulundu.

Jones, fiyatların 73.61 dolardaki desteği ilk test ettiğinde muhtemelen tutunacağını söyledi. Jones, bu seviyenin aşağı yönde kırılması durumunda, fiyatların nihayetinde istikrar kazanabileceği 2010 yılının en düşük seviyesi olan 64.24 dolara gerileyebileceğini sözlerine ekledi.