Advertisement

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, küresel piyasalardaki dalgalanmanın Türkiye'ye olan etkilerini Bloomberg HT’ye değerlendirdi. Döviz Kuru'nun geldiği seviyeden memnun olduklarının altını çizen Zorlu, “Önemli olan artık buradan yeniden düşmemesi” dedi. Zorlu, düşük kur nedeniyle Grup’un 10 yılda 1.5 milyar dolar zarar ettiğini belirterek sözlerini şöyle devam ettirdi: "Bu para yatırıma dönecekti. İhracatımız daha da artacaktı. Türkiye'nin 2008 ihracatı 132 milyar dolar. Biz üç sene sonra bu 132-133 milyar dolarları yakalayacağız. İşte bu bizim rekabet gücümüzü azalttı.  Kurun düşüklüğü bizim büyümemizi de etkiledi, işçilik maliyetlerimiz arttı"

‘CARİ AÇIK VERMEYEBİLİRDİK’

İhracatçılar için kurun geldiği seviyenin yerinde olduğunu belirten Zorlu, bundan sonra asıl önemli konunun kurun yeniden düşüp düşmeyeceği olduğunu kaydetti. “Şöyle geriye dönüp baktığımız vakit TL, 10 sene önce 2001'de 1.70’di şimdi de 1.78” diyen Zorlu, “Mevcut seviye bana göre Türkiye açısından, ihracatçı açısından olumlu. Eğer biz bu kurları zamanında ayarlasaydık bu kadar cari açık vermezdik” değerlendirmesinde bulundu.

‘HEDEFLERİ TUTTURACAĞIZ’

Zorlu Grubu olarak yılın ilk 6 ayında hedeflerini tutturduklarını belirten Zorlu, ikinci yarı içinde umutlu konuştu. Zorlu, “İlk 6 aylık hedeflerimiz tuttu. İnşallah biz bunu bu sene sonunda gerçekleştireceğiz. Kurlar böyle kalırsa bu daha da ileriye gidebilir. Bu kurdaki yükseliş bizim ihracatımızı artıracaktır. Arkadaşlarımla görüştüğümde de bizim 3. çeyrekte daha fazla ihracat yapacağımızı söylediler” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Ağustos 2011 Cumartesi, 18:17 Misafir kardanmı zarar ettin