Advertisement

Bakır fiyatları, ABD'nin kredi notunun düşmesinin ardından emtialardaki düşüşe paralel olarak 8 ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

Bugün AB denetleme otoritesi ESMA, piyasaların karışık olduğu bir dönemde yatırımcı güvenini onarmak için Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika'nın açığa satış yapılmasını yasakladığını bildirdi.

Eylül vadeli bakır, New York Comex'te 0.75 sent veya yüzde 0.2 yükseldi ve 4.016 dolar/lb oldu. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.5 geriledi. 3 ay vadeli bakır, Londra Metal Borsası'nda ton başına yüzde 0.1 yükselerek 8,890 dolardan işlem gördü.

Bu yıl bakır arzının talebi karşılayamayacağı endişesi metaldeki düşüşün sınırlı olmasını sağladı. Madencilik şirketleri Rio Tinto Group, BHP Billiton ve Vale SA ikinci çeyrekte üretimlerinde düşüş olduğunu açıklamıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Ağustos 2011 Cumartesi, 04:31 Misafir rusya ve şili bakır fiyatlarını yönlendiren ülkeler çok yakında fiyatlar düşüşe geçebilir nedeni ise artan avro ve dolar fiyatları vede dengesizliği altına olan talebi arttırdı bu yüzden emtia yatırımı yerine altına yatırım yapanlar çogaldı