Advertisement

Sidney'deki Asya Topluluğu'nun geleneksel yemeğinin ardından bir Avustralya gazetesine konuşan Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, dünya ekonomilerine ilişkin uyarılarda bulundu ve bunun 2008 krizinden farklı olduğunu savundu. Yatırımcıların birçok temel direk ülkenin ekonomi yönetimlerinden endişe duyduğunu belirten Zoellick, ekonomi yönetimlerine güvenin gittikçe azaldığına dikkat çekti.

Dünya Bankası Başkanı, ayrıca küresel ekonominin çok kademeli bir toparlanma sürecinden geçiyor olduğunun altını çizdi.

Zoellick, “ABD ve Avrupa'daki kriz orta ve uzun vadeli problemlere işaret ediyor. ABD'nin notunun düşmesiyle birlikte dünya ekonomisi panikledi” derken, yaşanan ekonomik krizin 2008'den farkını dile getirdi.

“Farklı bir fırtınanın erken aşamalarından birindeyiz" ifadelerini kullanan Dünya Bankası Başkanı, "son bir kaç haftada bazı gelişmekte olan ekonomiler büyümeye devam ettiği halde hızla toparlanma sürecinden ayrıldı. Bu daha da tehlikeli bir platform oluşturuyor” uyarısı yaptı.

Zoellick, 2008'deki krizde insanların daha az borçlu olduğunu, piyasaların ise küresel ekonomideki gelişmelere bu kadar duyarlı olmadığına dikkat çekerek,“gelişmelerin ‘ani şok' etkisi henüz oluşmamıştı ve gelişmiş ekonomilerin daha fazla manevra alanı vardı” yorumunda bulundu.

Euro Bölgesi'nin kısa vade için acil olarak alması gereken önlemleri aldığını belirten Zoellick, “Euro Bölgesi'nin yapısal sorunları global ekonominin karşı karşıya kalabileceği en büyük sıkıntılara dönüşebilir. Borç krizi içindeki Yunanistan ve Portekiz parasını devalüe edemiyor. aynı sıkıntı İtalya ve İspanya için de geçerli” dedi.

Zoellick, gelişmekte olan ülkelerin büyüme ve fırsatların yeni kaynağı olduğunu söyledi. Öncü ekonomilerin durumundan endişe duyan piyasalar, son 2 haftada sert satışlar gördü. 2 hafta önce görülen aşağı yönlü trend, kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin 5 Ağustos'ta ABD'nin notunu AAA'dan AA+'ya çekmesi ve ardından Fransa'nın büyümesi ve kredi notunun endişe odağına girmesiyle daha da derinleşti.

ABD ve Avrupa'daki ekonomik sorunların birbirine benzemeye başladığını, bunun da ekonomi yönetimlerini sorgulattığına dikkat çeken Zoellick, bunlarla birlikte diğer kırılganlıkların da görülmesiyle yeni bir tehlike dönemine girilmiş olduğunu savundu.

Dünya Bankası Başkanı, piyasaların ABD'deki sorunlardan çok, ABD'nin dünyanın lider ekonomisi olma statüsünü kaybetmesinden korktuğunu, çünkü bunun “alışılanın değişmesi” anlamına geldiğini ifade etti.
Avrupa'daki durumun daha ciddi olduğunu belirten Zoellick, Avustralya ekonomisinin bunlardan daha iyi durumda olduğunu, Çin'in ise enflasyon kontrolleri kapsamında yuanın değerlenmesine izin vermesi gerektiğini söyledi.