Advertisement

Son dönemde İtalya ve Yunanistan tarafından dillendirilen ortak eurobond önerisine Fransa ve Almanya’nın soğuk bakmasına rağmen Alman "Welt am Sonntag" gazetesi, federal hükümetin, bazı Euro ülkelerinde ortaya çıkan borç krizinden dolayı ortak Avrupa devlet bonolarının satışını düşündüğünü iddia etti.

Haberde daha önce buna karşı çıkan hükümetin, borç krizinin aşılması için şimdi ortak devlet bonolarının satışı üzerinde de durduğu belirtildi.

İktidar partileri arasında, ortak devlet bonolarının piyasaya sürülmemesi durumunda, Euro ülkelerindeki borç krizinin hiç bir şekilde çözülemeyeceği düşüncesinin yaygınlaşmaya başladığına dikkat çekildi.

Welt am Sonntag’ın haberi ve ortak eurobond fikrine ilk olarak Almanya ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler karşı çıkarak, bazı Euro ülkelerindeki borç krizinin aşılabilmesi için ortak devlet bonolarının satılmaması gerektiğini söyledi.

Bakan Rösler,"her üye ülkenin kendisinin sorumluluk üstlenmesi gereken bir AB içinde, ortak devlet bonolarını yanlış yol olarak görüyorum" dedi.

Ortak devlet bonolarının satılmasının, daha yüksek faiz anlamına geleceğine ve vergi ödeyenlere ek yük getireceğine dikkati çeken Rösler, Avrupa'daki her ülkenin, kendine uygun bir "istikrar kültürü" geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de "Der Spiegel" dergisine yaptığı açıklamada öneriye karşı çıktı.

Schaeuble, AB ülkelerinin kendi ulusal mali politikalarını yürüttüğü sürece ortak bono satışlarının mümkün olmadığını belirterek, uluslararası alanda mali politika konusunda dayanışma sağlanabilmesi için farklı faiz oranlarına ihtiyaç duyulacağını söyledi.