Advertisement

Deprem ve tsunaminin ardından ekonomisi de büyük hasar alan Japonya'da ekonomi, 2. çeyrekte beklenletilerin altında daraldı. Şirket harcamalarındaki artış; dünyanın 3. büyük ekonomisinin yavaş yavaş toparlanmakta olduğuna işaret etti.

Japonya Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan verilere göre Japonya'nın gayrisafi yurtiçi hasılası, 30 Haziran'da sonlanan dönemde yüzde 1.3 daraldı. Bloomberg'in beklentisi ise daralmanın yüzde 2.5 oranında gerçekleşeceği yönündeydi.

Yenin 2. Dünya Savaşı sonrası seviyelere çıkması, Japonya'nın ihracat odaklı ekonomisini ve büyüme profilini tehdit ediyor. Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda, dün yeniden gerektiği durumda Döviz piyasalarına müdahale etmeye hazır olduğunu söyledi.

Shinkin Asset Management Co.'nun başekonomisti Hiroshi Miyazaki, daralmanın beklentinin altında olduğuna dikkat çekse de, güçlü yenin ihracat ve sermaye harcamalarına olumsuz yansıyacağını belirtti. 3. çeyrekte artı büyüme beklendiğini, ancak yenin bunu riske edebileceğini savundu.

Büyüme rakamlarının ardından Nikkei 225 Endeski yüzde 1.3 artış kaydetti ve 9,081.05 puandan işlem gördü. Yen, dolar karşısında da 76.90'dan 76.97'ye yükseldi. Yen, geçtiğimiz 3 ay içinde dolar karşısında yüzde 5 değerlendi.

Japonya'da sermaye yatırımları ikinci çeyrekte yüzde 0.2 büyümeye işaret etti. Bu oran ilk çeyrekte yüzde 1.4 olarak gerçekleşmişti.