Advertisement

Japonya'nın 2. çeyrekte beklentinin altında daralması ve ABD'de mağaza satışlarının 4 ayın en büyük artışını kaydetmesiyle Asya Borsaları desteklendi.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 2.4 oranında prim yaptı. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., metal talebindeki iyimser beklentilerin etkisiyle yüzde 4.2 değer kazandı. Avustralya'nın en büyük inşaat şirketi Leighton Holdings Ltd., bu yıl kâr açıklamayı beklediklerini söylemesinin ardından yüzde 6.6 yükseldi. PICC Propert&Casulaty Co., ilk yarıdaki kazançlarının yıllık bazda ikiye katlanmasıyla yüzde 8.4 artış kaydetti.

Yatırımcıların işlerin o kadar da kötüye gitmediğini düşüyor olabileceğini belirten Colonial First State Global Asset Management'ın araştırma müdürü Stephen Halmarick, yine de piyasaların henüz o kadar iyimser olmadığına dikkat çekti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.5 artışla 123.72 puana yükseldi. Endekste yer alan 10 sektörün 9'unda artış görüldü. Asya-Pasifik Endeksi, kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin ABD'nin kredi notunu kırmasının ve Avrupa'nın borç krizinin yayılacağına ilişkin endişelerin tırmanmasının ardından 3 haftadır değer kaybediyordu.

MSCI Endeksi'nin 10 günlük volatilite endeksi geçtiğimiz hafta Mart'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.