Advertisement

Küresel ekonominin yavaşladığına ilişkin endişelerin, ABD ve Japonya'dan gelen ekonomik verilerle gevşemesi sonucunda gelişmekte olan varlıkların talebi arttı; Asya paraları Malezya ringgiti öncülüğünde değerlendi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın 12 Ağustos'ta mağaza satışlarının Temmuz'da 4 ayın en büyük sıçramasını kaydettiğini açıklaması üzerine MSCI Asya-Pasifik Endeksi 2 günlük düşüşünü tersine çevirdi. Japonya'da bugün açıklanan büyüme rakamları da, ülkenin gayrisafi hasılasının beklentilerin altında küçülme kaydettiğine işaret etti.

Beklentilerden çok daha iyi gelen mağaza satışlarının düşüşleri bir süreliğine ertelediğine dikkat çeken United Overseas Bank Ltd'ın ekonomistlerinden Teck Kin Suan, bunun Asya paraları gibi daha riskli piyasalar için destek oluşturduğunu söyledi.

Malezya ringgiti, ABD doları karşısında yüzde 0.7 değerlenmeyle 2.9825'e yükselirken, Filipin pezosu da yüzde 0.5 kazançla 42.448 seviyesine çıktı. Singapur doları yüzde 0.4 ve Endonezya rupesi yüzde 0.3 primle, sırasıyla 1.2069 ve 8,538'den işlem gördü.

ABD'de otomobil hariç mağaza satışları yüzde 0.5 artış kaydederek, ekonomistlerin yüzde 0.3 beklentisini aştı. Japonya ekonomisi ise beklentilerden daha düşük daralarak yüzde 1.3 küçüldü. Beklenti, Japon ekonomisinin yüzde 2.5 küçüleceği yönündeydi.