Advertisement

Avrupa hisse senetleri, üç haftalık düşüşün ardından, Japonya ekonomisinin beklenenden daha yavaş daralmasının desteği ile haftaya alış ağırlıklı başladı. ABD endeks vadelileri ve Asya hisseleri de yukarı yönde hareket etti.

Hochtief AG, Avustralya biriminin kar tahminini tekrarlamasının ardından yüzde 3.62lık bir ralli yaptı. Norveç şirketi  Aker Drilling ASA, Transocean Ltd.'nin alım teklifi sonrası yüzde 96 yükseldi. Bakır fiyatlarının artması,  BHP Billiton Ltd. ve Rio Tinto Group hisselerinin değer kazanmasına neden oldu.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 08:57'de 238.26 puana ulaştı. Endekste, düşen bir hisse karşılığı 14 hisse değer kazandı. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.82lik bir çıkış gerçekleştirdi.

CCLA Investment Management Ltd.'den şef yatırım yetkilisi James Bevan, "Savunma nitelikli ve dönemsel hisselerde çok sayıda mükemmel alım fırsatları görüyorum" dedi "Çift tabanlı resesyon konusunda endişem yok" yorumunda bulundu.

Stoxx 600 Endeksi 12 Ağustos'ta, Fransa, İspanya, İtalya ve Belçika'da açığa satışların yasaklanmasının ardından yüzde 3.7 yükseldi ve geçen haftaki kayıpların yüzde 0.6'da kaldı. ABD hisse senetleri de, perakende satışların son dört ayın en hızlı artışını göstermesinin ekonomide yavaşlama endişelerini azaltması sonucu değer kazandı.