Advertisement

(A.A) Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre bu dönem içerisinde Türk şirketlerinin yurt dışı yatırımlarında çalıştırılmak üzere toplam 4 bin 500 kişiye yeni iş fırsatı doğdu. En çok istihdam fırsatı sunan ülkeler ise Suudi Arabistan ve Sudan oldu.

Kuzey Afrika ve Ortadoğu'yu etkisi altına alan Arap baharı nedeniyle yurt dışı yatırımlarını Doğu Afrika ve Hindistan'a kaydıran Türk inşaat sektörü, rekor seviyelere ulaşan yeni iş fırsatlarıyla istihdamın lokomotifi olma rolünü sürdürdü.

Kariyer.net verilerine göre Cubuti'den Komorlar'a, Hindistan'dan Ukranya'ya kadar geniş bir coğrafyada faaliyetlerini sürdüren Türk inşaat sektörünün, 2011 yılının ilk 8 ayındaki istihdam oranını geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40 oranında arttırdığı gözlendi. Bu dönem içerisinde sektörün yurt dışı yatırımlarında çalıştırılmak üzere beyaz ve mavi yakada toplam 4 bin 500 kişiye yeni iş fırsatı doğdu.

2011'in ilk 8 ayında en çok istihdam fırsatı sunan ülkeler Suudi Arabistan ve Sudan'ı, Irak, Rusya, Türkmenistan, Afganistan, Cezayir, Azerbaycan, Zambiya, Komorlar, Cibuti, Umman, İran, Hindistan, Kazakistan, Katar ve Ukrayna takip etti. Aynı dönem içerisinde Libya'da faaliyetlerini sürdüren şirketlerin istihdam oranlarının yüzde 80'in üzerinde düşüş yaşandığı görüldü.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, inşaat sektörünün sağladığı istihdam imkanıyla lokomotif sektör olmayı sürdürdüğüne dikkati çekti.

Azoz, ''Türk inşaat sektörü tarafından yurt dışında talep gören mavi yaka ve beyaz yaka pozisyonları, yurt içi için gelen taleplerle kıyaslandığında paralellik yaşandığı görülüyor. Ancak tercüman ve aşçı gibi yabancı ülkelerde yaşama katkı sağlayan pozisyonların yoğun bir şekilde istihdam edildiği gözleniyor'' dedi.