Advertisement

Avrupa hisse senetleri, gösterge endeks Stoxx Europe 600'ün son 15 ayın en hızlı iki günlük yükselişini göstermesinin ardından, artı ile eksi bölgeleri arasında dalgalı bir seyir izliyor. ABD endeks vadelileri ve Asya hisse senetleri de yuıkarı yönde hareket etti.

 Barclays Plc ve Volkswagen AG, banka ve otomobil hisselerindeki düşüşlere öncülük etti. Michael Page International Plc, karının analistlerin tahminlerinden kötü çıkmasının etkisi ile yüzde 12 değer kaybetti. İsviçreli ihracatçı şirketlerin hisseleri, ülke para biriminin değer kaybetmesinden olumlu etkilenerek, Avrupa'daki kayıpların sınırlı kalmasına neden oldu.

Stoxx 600 Endeksi fazla bir değişiklik göstermeyerek, Londra saati ile 12:31'de 237.49 puana geldi. Endeks bugün artı ile eksi bölgeleri arasında en az 13 kez yer değiştirdi. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.8 yükseldi.

CCLA Investment Management Ltd.'den şef yatırım yetkilisi James Bevan, "Bir süre daha volatilitenin devam ettiğini göreceğiz" dedi ve "Savunma özelliği taşıyan hisseler ile dönemsel hisse senetleri için çok sayıda mükemmel alım fırsatları görüyorum. Çift dipli resesyon konusunda endişem yok" yorumunda bulundu.

Stoxx 600 endeksi geçen hafta Cuma günü, Fransa, İspanya, İtalya ve Belçika'nın piyasalarına istikrar kazandırmak için açığa satışı yasaklamasının ardından yüzde 3.7 yükseldi ve bu çıkış, haftalık kaybın yüzde 0.6 seviyesine daralmasına neden oldu.