Advertisement

Barclays Capital'in teknik analizine göre, altın, 11 Ağustos'ta gördüğü ons başına 1,814.95 dolardaki rekor seviyesini aşarak, önümüzdeki üç ay içinde, rallisini 1,830 dolara genişletebilir.

Aralarında Dhiren Sarin'in de bulunduğu analistlerin 12 Ağustos'ta yayınladığı rapora göre, değerli metal kısa vadede günlük kanal zirvesinden ve orta vadede haftalık kanal zirvesinden destek bulabilir. Fiyatların zirve ve tabanlarını birleştiren çizgilerden oluşan kanallar, teknik analizi yapılan varlığın olası fiyat trendlerini verir.

Altın fiyatları, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) 5 Ağustos'ta ABD'nin "AAA" olan zirvedeki kredi notu bir basamak düşürmesinin ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Bununla birlikte, AVrupa'da borç krizinin ağırlaşmakta olduğu yolundaki endişeler de altına yönelik talebi destekeldi. Altın, 11, 12 Ağustos tarihlerinde ve bugün, hisse senetlerindeki yükselişlerin etkisi ile geri çekildi.

Barclays'ın Singapur ofisinden Sarin, altının mevcut düzeltme tamamlanır tamamlanmaz daha da yükselmesi gerektiğini söyledi ve Barclays'ın altın için beklentisinin halen yukarı olduğunu ve 1,640 dolar ile 1,680 dolara rasındaki bölgenin destek sağlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Spot altın yüzde 0.3 düşerek, Singapur saati ile 13:23'te ons başına 1,741.55 dolara indi. 11 Ağustıos'ta yüzde 1.6 ve ertesi gün yüzde 1 daha düşen altın, yedi haftadan bu yana hiç üç gün ard arda düşüş göstermedi.

Altın, Avrupa'daki borç krizi, ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğu endişeleri ve Çin'de hızlanmakta olan enflasyona bağlı olarak artan yatırımcı ve merkez bankaları talebi ile, yılbaşından bu yana yüzde 23 yükseldi ve son 10 yılı ard arda yükselişle tamamladıktan sonra, 11'nci yılı da kazançla kapamaya hazırlanıyor. ETF'lerde tutulan altın miktarı ise, 8 Ağustos itibariyle 2,216ç756 tona çıkarak rekor seviyeye ulaştı.